Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2016-09-12

Polska Walcząca - Historia 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej

W  sobotę 17 września br. o godzinie 15 zapraszamy wszystkich miłośników historii do Skansenu Rzeki Pilicy (filii MCK), na event historyczny pod nazwą: „Polska Walcząca - Historia 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej”. Uroczystość zorganizowana jest w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, w których Skansen po raz kolejny bierze udział.

plakat


Wydarzenie to uświetni swoją obecnością sanitariuszka 25 pp AK dr n. med. ppłk Halina Kępińska - Bazylewicz „Kora”. W czasie II wojny światowej była ona łączniczką i sanitariuszką Armii Krajowej w Okręgu Łódzkim. Wspierała oddziały partyzanckie: „Wicher”, „Burza”, „Błyskawica” i „Grom”, dostarczając im rozkazy, a także leki i niezbędną pomoc medyczną.  

W  tym dniu zostanie uroczyście otwarta wystawa o historii 25 pułku piechoty AK. Jego dowódcą od 1 sierpnia 1944r. był major Rudolf Majewski  „Roman”, „Leśniak”, urodzony 8 września 1901 r. w Tomaszowie Mazowieckim. Pułk powstał w wyniku koncentracji grup partyzanckich w Barkowicach Mokrych 20 lipca 1944 r. z rozkazu Komendanta Inspektoratu Piotrków Tryb. AK majora  Stanisława Pawłowskiego „Powała”. Zadaniem 25 pp AK było przystąpienie do jawnej walki bojowo - dywersyjnej prowadzonej na tyłach wojsk niemieckich przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Walki odbywały się w ramach Akcji „Burza”.

Wystawa o 25 pp AK powstała w 2014 r. z okazji  70 rocznicy bitew partyzanckich z okupantem niemieckim na Ziemi Opoczyńskiej. Jej inicjatorem był Poseł na Sejm RP Robert Telus, a organizatorem Muzeum Regionalne w Opocznie. Po raz pierwszy była ona prezentowana 23 września 2014 r. w Sejmie RP. Na potrzeby Skansenu zaprezentowane zostaną plansze związane z działalnością 25 pp AK, które zostały uzupełnione o biogramy Tomaszowian - żołnierzy 25 pp AK  z dowódcą majorem Rudolfem Majewskim na czele. Pracownicy Skansenu opisali  dodatkowo historię rodziny Pająków z Łąk Henrykowskich i Jabłkowskich z Wąwału, którzy swoją patriotyczną postawą wspierali działalność partyzancką. Elementem towarzyszącym wystawie będzie prezentacja „Sakralnej sztuki okopowej” ze zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy.

O początkach działalności konspiracyjnej w Tomaszowie Mazowieckim w latach 1939 - 1940 opowie regionalista, pracownik Skansenu Rzeki Pilicy Jarosław Pązik. Uczestnicy eventu będą mogli posłuchać mini-recital pieśni patriotycznych w wykonaniu solistów Chóru Miejskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Nie lada gratką będzie także pokaz uzbrojenia i wyposażenia partyzanckiego w wykonaniu rekonstruktorów z SRH „Batalion Tomaszów”. Podczas otwarcia wystawy wartę honorową będą pełnić członkowie Jednostki Strzeleckiej 1002 im. Rudolfa Majewskiego ps.  „Leśniak” z Tomaszowa Mazowieckiego.

Wstęp wolny!

Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij