Opłaty lokalne:
Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Oplata skarbowa
Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, od dnia 1 lipca 2013 r. obowiązują nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi.
Właściciel nieruchomości jest zobowiązany składać deklarację za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim w następujących terminach:
1) do 31 marca 2013 roku w przypadku pierwszej deklaracji;
2) 14 dni od dnia zamieszkania pierwszego mieszkańca na danej nieruchomości;
3) 14 dni od dnia, w którym nastąpiły zmiany danych określonych w deklaracji, takich jak:
a) liczba osób zamieszkujących nieruchomość,
b) sposób zbierania odpadów,
c) stawka opłaty ustalona w obowiązującej uchwale.
Zadeklarowaną kwotę należy uiszczać w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego opłata ta dotyczy (tzn. opłatę za lipiec należy wpłacić do 15 sierpnia, a za m-c sierpień do 15 września itd.).
Druk deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi (deklaracjaDM)
W przypadku gdy na nieruchomości znajdują się domki letniskowe lub nieruchomość wykorzystywana jest na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, a nieruchomość wykorzystywana jest jedynie przez część roku, właściciele nieruchomości zobowiązani są do składania oddzielnej deklaracji (pierwszej do dnia 15-go czerwca 2015 r.) oraz uiszczania ryczałtowej stawki opłaty w terminie do dnia 30-go czerwca każdego roku, za dany rok kalendarzowy.
Druk deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi, gdy na nieruchomości znajdują się domki letniskowe (deklaracjaDL)
Deklaracje oraz szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Podatków i Opłat - w pokoju nr 6, parter, budynek „A”, w godzinach pracy Urzędu Miasta.
Opłata skarbowa
Opłatę skarbową uiszcza się z chwilą powstania obowiązku jej zapłaty.
Przedmiot opłaty skarbowej
dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek
wydanie zaświadczenia na wniosek
wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji)
złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa, prokury lub jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym
dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia (pozwolenia) przez podmiot inny niż organ administracji rządowej i samorządowej, w związku z wykonywaniem zadań z zakresu administracji publicznej, a także złożenie w takim podmiocie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii.
Podmiotami obowiązanymi do zapłaty opłaty skarbowej są osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli wskutek dokonanego przez nie zgłoszenia lub na ich wniosek dokonuje się czynności urzędowej, albo jeżeli na ich wniosek wydaje się zaświadczenie lub zezwolenie (pozwolenie, koncesję), a w przypadku złożenia dokumentu stwierdzającego ustanowienie pełnomocnictwa, prokury lub ich odpisu, wypisu lub kopii - na mocodawcy i pełnomocniku albo przedsiębiorcy i prokurencie.
Powstanie obowiązku zapłaty opłaty skarbowej
od dokonania czynności urzędowej - z chwilą dokonania zgłoszenia lub złożenia wniosku o dokonanie czynności urzędowej
od wydania zaświadczenia - z chwilą złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia
od wydania zezwolenia (pozwolenia, koncesji) - z chwilą złożenia wniosku o wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji)
od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz od jego odpisu, wypisu lub kopii - z chwilą złożenia dokumentu w organie administracji publicznej, sądzie lub podmiocie wykonującym zadania z zakresu administracji publicznej
od zaświadczenia, którego wydanie nie podlega opłacie skarbowej, które następnie zostanie użyte w sprawie, w której nie przysługuje zwolnienie (wyłączenie) od obowiązku zapłaty opłaty skarbowej - z chwilą użycia zaświadczenia w innej sprawie
Czynności i dokumenty związane z opłatą skarbową
Sposób zwrotu opłaty skarbowej oraz szczegółowy sposób potwierdzania, przez organy administracji rządowej i samorządowej oraz podmioty, o których mowa w art. 1 ust. 2 ustawy o opłacie skarbowej, zapłaty opłaty skarbowej określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej (Dz. U. z 2007 poz. 1330).
Stawki opłaty skarbowej
Szczegółowy wykaz przedmiotów oraz stawki opłaty skarbowej określa załącznik do ustawy o opłacie skarbowej.
Terminy i sposób zapłaty opłaty skarbowej
opłatę skarbową wpłaca się z chwilą powstania obowiązku podatkowego,
zapłaty opłaty skarbowej dokonuje się na konto właściwego urzędu gminy,
rada gminy może zarządzić pobór opłaty skarbowej w drodze inkasa oraz wyznaczyć inkasentów i określić wysokość wynagrodzenia za inkaso.
Opłaty
E-podatki
Podatki
Zwrot podatku akcyzowego
Podatek od nieruchomości
Podatek od środków transportowych
Podatek rolny
Podatek leśny
Stawki podatków
Opłaty
Opłata za śmieci
Opłata skarbowa
Opłata targowa
Opłata Za korzystanie z przystanków
Opłata Za transport regularny
Opłata za licencje taxi
Użytkowanie wieczyste
Opłata adiacencka
Za udostępnienie danych
Za zajęcie pasa drogowego
Za umieszczenie urządzenia obcego w pasie drogowym
Za wycięcie drzewa
Cmentarz miejski
Opłata za wydanie pozwolenia na imprezy masowe
Ulgi
Zapisz się do naszego newslettera
Informacja dotycząca wpłat podatków oraz innych opłat
Wszystko o podatkach i opłatach